Gamedev – co to takiego i jak wygląda tu ochrona własności intelektualnej?
Biznes Małgorzata Oliwa - 31-01-2022

Gamedev – co to takiego i jak wygląda tu ochrona własności intelektualnej?

Gamedev to określenie doskonale wszystkim wielbicielom gier komputerowych. Warto wiedzieć, co ono dokładnie oznacza i z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć przedstawiciele tej branży. W tym kontekście często omawiane są zagadnienia związane z ochroną własności intelektualnej.

Gamedev – co to takiego?

Gamedev jest pojęciem oznaczającym tworzenie gier komputerowych. Praca w tej branży to wielkie marzenie niejednej osoby, którą fascynuje świat gier komputerowych i która próbuje sił w tworzeniu własnych gier. Produkcje te są zróżnicowane pod bardzo wieloma względami, niemniej sam pomysł na grę – nawet najlepszy – to zdecydowanie za mało. Konieczny jest wybór odpowiedniej technologii, od której zależy sprawne funkcjonowanie i integralność poszczególnych elementów gry ze szczególnym wskazaniem na menu, grafikę, oprawę muzyczną oraz treść. Przy tej okazji pojawia się bardzo ważna kwestia odnosząca się do kwestii ochrony własności intelektualnej.

Ochrona prawna gry komputerowej – jak to wygląda w praktyce?

Nieuczciwe kopiowanie gier komputerowych jest w branży gamingowej zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym. Nic więc dziwnego, że twórcom gier zależy na tym, aby skutecznie je chronić. W tym przypadku ochrona prawna jest bardzo złożona z racji na wielowymiarowość gier. W Polsce gry komputerowe podlegają ochronie przede wszystkim z tytułu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z porozumieniem TRIPS (Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights – czyli porozumienia w sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej) gry komputerowe chronione są nie tylko w kodzie źródłowym, ale i w wynikowym. Do tego wszystko dochodzi jeszcze sprawa prawnej ochrony layoutu gry komputerowej. Jak się okazuje, jest to szalenie skomplikowane, ponieważ TRIPS stoi na stanowisku, że graficzny interfejs użytkownika nie może zostać objęty ochroną, gdyż nie jest formą wyrażenia programu komputerowego. Ochrona gier komputerowych rozpatrywana jest także przez pryzmat znaków towarowych i przemysłowych.

Gamedev – co to takiego i jak wygląda tu ochrona własności intelektualnej?

Ochrona prawna gry komputerowej – dlaczego warto skorzystać z fachowej pomocy?

Widać doskonale, że skuteczna ochrona gry komputerowej wymaga ogromnej wiedzy. Z tego właśnie powodu twórcy powinni rozważyć rozwiązanie w postaci profesjonalnego wsparcia w tym zakresie, jakiego jest w stanie udzielić kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach dotyczących ochrony własności intelektualnej. Twórcy gier mogą w tym obszarze liczyć na przygotowywanie, redakcję i analizę umów odnoszących się do gier komputerowych, doradztwo, audyty praw własności intelektualnej, ocenę innowacji pod kątem możliwego dofinansowania, wsparcie przy zatrudnianiu z zapewnieniem transferu praw własności intelektualne oraz reprezentację w sporach sądowych i arbitrażach. Prawnicy z odpowiednim doświadczeniem do każdej sprawy podchodzą indywidualnie i bardzo wnikliwie ją analizują, aby ochrona gry komputerowej była efektywna.

Artykuł napisany we współpracy z Rzecznikiem patentowym Kraków.