Przewiert horyzontalny - co to jest i jego przewaga nad metodą tradycyjną
Nowe technologie Małgorzata Łaś - 21-12-2022

Przewiert horyzontalny - co to jest i jego przewaga nad metodą tradycyjną

Prace podziemne, w postaci wymiany czy też remontu instalacji, prowadzone są niemalże nieustannie. Stosowanie tradycyjnych metod sprawia, że prace te powodują duże utrudnienia dla kierowców i pieszych. Jednak istnieje sposób, aby zaradzić temu problemowi. Chodzi oczywiście o przewiert horyzontalny. Wyjaśniamy, co to jest i na czym polega, oraz dlaczego stanowi lepszą opcję niż przewiert tradycyjny.

Przewiert tradycyjny

Najprościej rzecz ujmując, przewiert to wykopanie poziomego tunelu w ziemi. Mowa o niewielkich wymiarach tunelu, w którym mieści się instalacja. Klasyczna metoda to wykonanie przewiertu liniowego. W tym przypadku wykonuje się tunel otwarty. Innymi słowy, dochodzi do rozkopania ziemi na całej długości instalacji. Nie jest trudno się domyślić, że mowa o rozwiązaniu bardzo niekomfortowym. Jednak istnieje alternatywa, którą stanowi przewiert horyzontalny. Na czym polega to rozwiązanie? O tym w dalszej części tekstu.

Czym jest przewiert horyzontalny?

Zastanawiasz się, jaka może być alternatywa dla klasycznego przewiertu liniowego? Jest to rzecz jasna przewiert horyzontalny. W tym przypadku wykonuje się jedynie wykopy w miejscach wejścia i wyjścia maszyny. Są to bardzo niewielkie wykopy, o powierzchni nieprzekraczającej 2 metrów kwadratowych. Przez wykopane dziury wprowadza się odpowiedni sprzęt. Jaki? To zależy od tego, jakie zadanie jest do wykonania. 

Zalety przewiertu horyzontalnego

Już z samego opisu obu wymienionych rozwiązań można wywnioskować, jaka jest główna przewaga przewiertu horyzontalnego. Otóż przede wszystkim w tym przypadku zniszczenia są minimalne, jeśli w ogóle można o nich mówić. Nie trzeba niszczyć nawierzchni drogi ani zrywać płyty chodnikowej, aby dostać się do instalacji. Dzięki temu koszt całej inwestycji jest mniejszy. Przyczynia się do tego również fakt, że za sprawą braku konieczności tworzenia długich wykopu a potem ich zakopywania, czas przeprowadzenia całego zabiegu jest zdecydowanie krótszy. Nie trzeba też odbudowywać zniszczonych dróg i chodników, co także ogranicza koszty.

 

Wychodzi na to, że największe zalety przewiertu horyzontalnego to oszczędność czasu i pieniędzy. Niewątpliwie tak jest, niemniej trzeba wskazać również na komfort. Otóż dzięki temu rozwiązaniu można przejść do wykonywania pracy niemal natychmiast po podjęciu decyzji, że jest to konieczne. Otóż nie trzeba uzyskiwać zgód na zamykanie oraz rozkopywanie dróg i chodników. Nie dochodzi do zaburzenia ruchu ulicznego. Co więcej, praca jest wykonywana bardzo cicho. Wszystko to razem sprawia, że przewiert tego typu jest dzisiaj zdecydowanie preferowanym rozwiązaniem.

 

Nie ma wątpliwości, że przewiert horyzontalny to rozwiązanie, które jednoznacznie należy uznać za lepsze niż przewiert liniowy. Mowa o nowocześniejszym procesie, który jednocześnie jest tańszy. Jedyny koszt to zakup maszyny do wykonania zabiegu. Trzeba się tu liczyć z dużym wydatkiem. Jednak tego kłopotu można uniknąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy zlecić zadanie profesjonalnej firmie, oferującej wykonywanie przewiertów z zastosowaniem najnowszej technologii.

 

Przewiert horyzontalny - co to jest i jego przewaga nad metodą tradycyjną