Każde domowe wnętrze wymaga odpowiedniej wentylacji. Jej prawidłowa realizacja ma szczególne znaczenie w przypadku wnętrz ze skosami, w tym poddasza. Wyżej zlokalizowane pomieszczenia charakteryzują się zazwyczaj słabszym ciągiem kominowym, co sprawia, że wentylacja grawitacyjna może nie spełniać prawidłowo swojej roli. W efekcie na poddaszu może być duszno i gorąco, zwłaszcza w lecie. Zjawisku temu można jednak skutecznie zapobiegać. Jak – odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Skuteczna wentylacja poddasza – dlaczego jest tak istotna?
Zapewnienie sprawnej i właściwej wentylacji na poddaszu jest istotne z kilku czynników. Podstawowym zadaniem wentylacji jest zagwarantowanie sprawnej i regularnej wymiany powietrza poprzez usunięcie zużytego powietrza z zawartymi w nim zanieczyszczeniami oraz dostarczenie z zewnątrz świeżego, bogatego w tlen. Prawidłowa wentylacja poddasza ma szczególne znaczenie dla mieszkańców budynku zapewniając im dobre samopoczucie oraz zdrowie.
Właściwa wentylacja poddasza niesie za sobą korzyści nie tylko dla samych domowników. Jej zapewnienie pozwala bowiem uniknąć poważnych problemów z nadmiernym zawilgoceniem budynku oraz, w konsekwencji, pojawienia się w nim grzybów oraz pleśni. Warto więc poznać dostępne możliwości jej realizacji oraz zdecydować się na najskuteczniejsze rozwiązanie, które pozwoli uniknąć możliwych problemów związanych z nieprawidłową cyrkulacją powietrza wewnątrz budynku oraz przyniesie pożądany komfort przebywania na poddaszu.
Grawitacyjna i okienna wentylacja poddasza
Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie siły wyporu – pod wpływem różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a jego zewnętrznym otoczeniem ciepłe, zużyte powietrze zostaje wypchnięte na zewnątrz, a jego miejsce zajmuje świeże, bogate w tlen powietrze pochodzące z podwórka. Niezbędne jest zapewnienie dobrego ciągu kominowego, którego moc uzależniona jest od długości kanału wentylacyjnego – im komin jest wyższy, tym lepszy będzie ciąg kominowy.
Zaleca się, aby komin wentylacyjny posiadał co najmniej 2 m wysokości. Parametr ten warto uwzględnić już na etapie przygotowywania projektu budynku, co pozwoli uniknąć późniejszych problemów z wentylacją poddasza. Co jednak w przypadku już istniejących budynków, w których wentylacja poddasza nie jest wydajna? W takiej sytuacji warto zamontować specjalną nasadę na kominie, która wykorzystując siłę wiatru będzie wytwarzała ciśnienie w kanale wentylacyjnym zwiększając przy tym moc wentylacji.
Istotnym elementem, który również wpływa na sprawność działania wentylacji poddasza są także okna dachowe. Możliwość ich otwierania usprawnia bowiem wymianę powietrza oraz wspomaga działanie systemu wentylacyjnego na poddaszu. Istotną kwestią w przypadku wyboru okien jest możliwość ich rozszczelnienia, co pozwala na dodatkowe wentylowanie wnętrza także w okresie zimowym, kiedy nie chcemy wpuszczać do budynku zimnego powietrza. Podczas projektowania budynku warto zwrócić także uwagę na układ okien – zainstalowanie zarówno okien elewacyjnych, czyli pionowych, jak i okien dachowych sprawi, że wentylacja poddasza będzie realizowana sprawniej i skuteczniej.