Czym jest aplikacja ProteGo Safe?
Nowe technologie Marian Ptak - 18-12-2020

Czym jest aplikacja ProteGo Safe?

Aplikacja ProteGo Safe powstała, by pozyskiwać dane o położeniu jej użytkowników. Jeżeli, któryś z użytkowników otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa wówczas osoby, które miały z nim kontakt w ciągu ostatnich 2 tygodni otrzymują powiadomienie. Do instalacji tej aplikacji zachęca Polski rząd.

Ważne informacje na temat STOP COVID – ProteGo Safe

Aplikacja została opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Zdrowia. Ma na celu monitorowanie kontaktów z osobami, które otrzymały pozytywny wynik COVID-19. Nie jest ona jeszcze tak spopularyzowana w polskim społeczeństwie, przede wszystkim wśród chorych. Rząd Polski w ostatnim czasie wystosował apel z prośbą o instalowanie tej aplikacji. Powszechność aplikacji usprawni cały system informowania. Pobrań tej aplikacji było zaledwie 800 tysięcy, co niekoniecznie musi się równać z liczbą jej użytkowników. W porównaniu do całkowitej liczby mieszkańców kraju nie jest to wynik zadawalający. 

Czym jest aplikacja ProteGo Safe?

Działanie ProteGo Safe

ProteGo Safe to aplikacja, która jest stworzona do samokontroli i monitorowania własnego stanu zdrowia. Powstała także po to, by zbierać informacje o innych użytkownikach aplikacji, z którymi mieliśmy do czynienia w przeciągu 14 dni. W aplikacji dostępnych jest mnóstwo przydatnych informacji na temat różnych zaleceń, numerów telefonów czy adresów szpitali zakaźnych na terenie całej Polski.  

Ponadto aplikacja zachęca do podejmowania testów każdego dnia, dzięki którym możemy monitorować własny stan zdrowia. To niejako dziennik samopoczucia, który może okazać się pomocny w przypadku konieczności późniejszego leczenia.

Istotny model Bluetooth w aplikacji

Obecna wersja aplikacji działa w oparciu o model Bluetooth Low Energy zwane jako BLE, co pozwala na komunikowanie się z innymi smartfonami z zainstalowaną aplikacją poprzez system anonimowych beaconów. Inaczej mówiąc to określone klucze, które mogą być rozszyfrowane jedynie na osobistych urządzeniach dzięki zainstalowaniu aplikacji. Klucze te w sposób całkowicie anonimowy są przechowywane na naszym urządzeniu przez okres kilkunastu dni.