Jaką aplikacją najlepiej skanować dokumenty?
Nowe technologie Maciej Karpiński - 26-07-2021

Jaką aplikacją najlepiej skanować dokumenty?

Rolę mobilnych skanerów z powodzeniem przejęły smartfony, dzięki nim możliwe staje się zachowywanie na dłużej niektórych materiałów. Problemem nierzadko okazuje się brak odpowiednio dobrej jakości, na szczęście są na to skuteczne sposoby. Pomagają w tym aplikacje mobilne, ich pobranie na telefon wiąże się z wieloma korzyściami dla użytkowników.

Jaką aplikacją najlepiej skanować dokumenty?

Przegląd aplikacji do skanowania

Dla urządzeń działających w oparciu o system iOS dedykuje się między innymi Scanner Pro, którego najważniejszą funkcją jest zapisywanie skanowanego materiału w formacie PDF. Co ciekawe likwidowane są wszelkie cienie obniżające jakość pliku – kopia jest zatem o wiele bardziej czytelna. Taka aplikacja do skanowania z powodzeniem może zostać połączona z iCloudem, Dropboxem, Evernotw, Google Drive. Sam zeskanowany materiał nierzadko wysyła się również mailem, co jest bardzo wygodne i nie wpłynie w żaden sposób na wygląd pliku. Koszt narzędzia wynosi jedynie 2,69$, oceny innych użytkowników nie pozostawiają wątpliwości, iż jest to doskonały wybór. Warto wypróbować także GeniusScan, w tym przypadku aplikacja do skanowania jest przeznaczona na smartfony z Androidem, iOS-em oraz Windowsem Phone. Każdy użytkownik ma możliwość przetestowania tego rozwiązania w wersji bezpłatnej i płatnej. W tej pierwszej tworzy się pliki w formatach PDF i JPG na podstawie nowych zdjęć, jak i tych wykonanych wcześniej, zapisanych w galerii. Perfekcyjny skan osiąga się poprzez automatyczne obcinanie krawędzi, w grę wchodzi także dokonanie pewnych korekt, a w ostatnim kroku plik jest udostępniany użytkownikowi. Jeśli aplikacja do skanowania w wersji darmowej okazuje się dobra, zawsze można wykupić rozszerzone opcje i udostępniać tym samym skanowane materiały w innych przechowalniach plików.

Idealna jakość skanowanych plików

Każdy chce otrzymać plik w jak najlepszej jakości, dotyczy to również skanowanych dokumentów. Pomocna w uzyskaniu najlepszego efektu jest aplikacja do skanowania Turbo Scan, w której zastosowanie filtrów znacząca poprawia efekt końcowy i zwiększa czytelność pliku. Wszystkie opcje są płatne, lecz należy podkreślić fakt, iż możliwość wykonania trzech zdjęć jedno po drugim i nałożenie ich na siebie jest tego warte. Przeprowadzona korekta czyni materiał bardziej profesjonalnym. Twórcy aplikacji ponadto dążą do tego, aby była ona dostępna na inne systemy operacyjne, nie tylko iOS. Dla osób, które nie chcą inwestować w płatne wersje aplikacji do skanowania rekomenduje się między innymi CamScanner. Możliwości aplikacji pozwalają na polepszenie kontrastu, jasności oraz innych parametrów skanowanego dokumentu. Aplikacja do skanowania ma ponadto funkcję pozostawienia konkretnego wycinka całego dokumentu, który jako jedyny jest potrzebny. W grę wchodzi również wysyłka za pośrednictwem maila i przesłanie finalnego pliku do Dropboxa. Z darmowych propozycji warto rozważyć jeszcze My Scans, aplikacja skanuje materiał na podstawie wykrytych krawędzi i konwertuje je w kolejnym kroku do formatu PDF. Przydatną opcją jest między innymi przeszukiwanie pliku w ostatecznej formie.