Każdy dom wolnostojący musi posiadać odpowiednie ogrzewanie. Osoby mieszkające w blokach nie mają tej wątpliwości przed sobą, gdyż dostawy energii cieplnej podejmuje się elektrociepłownia. W domach jednorodzinnych jest inaczej, każdy powinien być wyposażony w kotłownię, w której umieszczone zostanie wybrane ogrzewanie. Obecnie na rynku występuje wiele sposobów ogrzewania. Decyzja o jego wyborze podejmowana jest jeszcze na etapie projektu. Jakie więc sposoby ogrzewania są dostępne? Oto krótki opis przykładowych rozwiązań grzewczych.
Ogrzewanie elektryczne
Jest to bardzo kosztowne ogrzewanie. Wynika to z rosnących kosztów za energię elektryczną. W Polsce sezon grzewczy trwa bardzo długo, więc korzystanie z tego sposobu jest dla wielu przeciętnych Kowalskich prawdziwym luksusem. Wielu zamożnych ludzi decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ posiada ono prostą instalację, łatwo się je użytkuje oraz niesie za sobą małe ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa. By zamontować grzejniki elektryczne wystarczy jedynie dostęp do gniazdka elektrycznego. Jest to doskonałe rozwiązanie jako ogrzewanie zapasowe, na wypadek awarii podstawowego źródła ciepła.
Ogrzewanie gazowe
Jest to najpopularniejsze źródło energii cieplnej w Polsce. Wynika to z stosunku ceny do jakości i pracochłonności. Ogrzewanie to zapewnia wprost proporcjonalną cenę do wysokości komfortu jaki oferuje. Po podłączeniu pieca gazowego do instalacji centralnego ogrzewania następuje automatyczne włączenie w momencie spadku temperatury do wyznaczonego przez nas poziomu. Po zaprogramowaniu pieca wszystko odbywa się automatycznie, a od właściciela wymaga się jedynie terminowych opłat za gaz.
Kolektory słoneczne
To rozwiązanie idealne dla miłośników ekologii, ponieważ energia cieplna pobierana jest z promieni słonecznych. Minusem tego rozwiązania jest dość droga instalacja. Ponadto nie może być ona jedynym źródła ciepła w domu. Natomiast plusem kolektorów jest możliwość uzyskania dofinansowania od Państwa albo Unii Europejskiej.