Odpowiedni wybór wina - praktyczny poradnik
Porady Maciej Karpiński - 03-06-2022

Odpowiedni wybór wina - praktyczny poradnik

Wino podaje się do stołu na każdą okazję, zarówno podczas nieformalnego spotkania ze znajomymi, jak i większe uroczystości rodzinne. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie wino powinno się zaserwować do konkretnych dań, współgrając z nimi całość smakuje wyśmienicie  podkreśla ogólny smak. Zasady dobierania wina były niedawno konieczne, a złamanie podstawowych zasad nie było przyjmowane dobrze. Współcześnie zdarzają się odstępstwa od reguły, w większości przypadków wychodzi to na dobre.

Odpowiedni wybór wina - praktyczny poradnik

Profesjonalne sklepy z winami Warszawa

Mimo wszystko istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać, niektóre z nich są uniwersalne i idealnie podbijają smak spożywanych potraw. Profesjonalne sklepy z winami warszawa oferują wiele przeróżnych gatunków tego wyjątkowego trunku. Sprzedawcy niejednokrotnie proszeni są o rady odnośnie wyboru alkoholu na prezent dla kolegi, koleżanki, czy członka rodziny. Dużo zależy od tego, czy osoba wręczająca butelkę wina wie, jakie potrawy znajdą się na stole. W przypadku, gdy wino ma być składnikiem marynaty do mięsa,  dobrze jest podać dla gości identyczne lub możliwie najbardziej zbliżone pod względem smaku. Wszystko to ze względu na to, że posiłek powinien być zawsze spójny, a smaki w żaden sposób nie rywalizować ze sobą. Kolejną wskazówką, o której można dowiedzieć się w sklepie z winami Warszawa jest serwowanie wina czerwonego do wołowiny, baraniny oraz wieprzowiny. Trunki białe natomiast sprawdzają się w przypadku dań w rolach głównych z drobiem, cielęciną, jagnięciną, rybami lub owocami morza. Wina o wyrazistym smaku, nieco cięższe idealnie komponują się również z daniami mocno sycącymi. Natomiast potrawy lżejsze, bez ostrych potraw najlepiej smakują w towarzystwie wina białego lub deserowego.

Jak wybrać dobre wino?

Chyba każdy z nas był kiedyś w sytuacji, gdy odwiedzając różne sklepy z winami Warszawa nie może podjąć konkretnej decyzji. Nie jest łatwo wybrać jedną spośród co najmniej kilkuset butelek pochodzących z różnych stron świata. Specjalistyczną winiarską wiedzę mogą przekazywać sprzedawcy mający doświadczenie. Często należy jednak odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, które pomagają w podjęciu najlepszej decyzji zakupowej w tym zakresie. Co ciekawe, nie jest konieczna dobra znajomość własnych preferencji odnośnie wina, wystarczy określić rodzaj ulubionych smaków i aromatów. Innym kryterium są upodobania kulinarne, czy zamiłowanie do perfum o niecodziennych nutach zapachowych. Bardzo ważna jest ponadto otwartość na ewentualne trendy w zakresie win, niektórzy sommelierzy zalecają eksperymentowanie. Biorąc pod uwagę statystykę, zdecydowanie częściej decydują się na to osoby, które mają za sobą już więcej opróżnionych butelek. Tak naprawdę tylko kosztowanie nowych gatunków wina pokazuje, jak wiele można w nich znaleźć różnorodnych aromatów i smaków. Mając przed sobą do wyboru kilka gatunków w sklepach z winami Warszawa powinno się dokładnie zapoznać z etykietą. Można z niej wyczytać wiele ciekawostek, na przykład szczep winogron, czy region, w którym powstał trunek.