Zwiększenie gamy zapachów, które nas otaczają, na pewno nie będzie złym rozwiązaniem. Przy prawidłowo przeprowadzonej aromaterapii jesteśmy w stanie znacząco zredukować stres i zrelaksować się.
Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to substancje występujące w niektórych roślinach, odpowiadając za to, że kwiat lub zioło pachnie. W przyrodzie służą one przede wszystkim do przyciągania zapylających je owadów, choć w użytku domowym nieraz pomagają odstraszyć te owady, które uprzykrzają nam życie. Olejki wydobywa się z kwiatu, łodygi, liści oraz korzenia roślin.
Do czego stosować olejki eteryczne?
Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych:
- Aromaterapia – olejki zapachowe można dodawać do kąpieli, stosować jako inhalacje, a nawet wcierać w niektóre części ciała (koniecznie po wymieszaniu z olejkiem do masażu). Np. olejek lawendowy będzie miał działanie wyciszające i odprężające.
- Ochrona przed owadami – olejki cedrowe i goździkowe pomogą pozbyć się owadów uprzykrzających letnie wieczory. Suszona lawenda będzie świetnym rozwiązaniem na zaległe w szafach mole.
- Czyszczenie i dezynfekcja – działanie antyseptyczne zostało potwierdzone w przypadku m.in. olejku herbacianego, jałowcowego oraz lawendowego. Wystarczy dodać kilka kropel do roztworu octu, by umyć szafki i meble w kuchni oraz łazience. W efekcie uzyskamy ładny zapach oraz ochronę przed bakteriami.
- Kuchnia – olejki zapachowe wykorzystywane są przy wypiekach czy też roztaczaniu zapachu migdałów oraz pomarańczy.
Kominek do olejków zapachowych
Jedną z najpopularniejszych i najprzyjemniejszych form używania olejków eterycznych jest wypełnianie domu zapachem. Oprócz świeczek zapachowych i kadzidełek warto zaopatrzyć się w kominek zapachowy. Wystarczy do naczynka z wodą dodać kilka kropli oleju i zapalić w kominku świeczkę. Płomień podgrzeje wodę, a olejek w niej się znajdujący zacznie unosić się w powietrzu i roztaczać miłą atmosferę. Warto pamiętać, że nie musimy ograniczać się naraz do jednego olejku, ale możemy stworzyć różne ich kompozycje np. połączenie lawendy i tymianku.