Sklep internetowy - dowiedz się jak założyć e-sklep oraz jak go promować!
Porady Maciej Karpiński - 11-12-2019

Sklep internetowy - dowiedz się jak założyć e-sklep oraz jak go promować!

Sklep internetowy to obecnie popularne miejsce, gdzie robimy zakupy. Duży popyt sprawia, że coraz więcej osób zakłada e-sklepy oraz rozpoczyna pracę w takiej formie. Prowadzenie własnego sklepu internetowego rzeczywiście posiada wiele plusów oraz korzyści. Może również zmienić nasze życie dzięki temu, że będziemy robili to, co lubimy i będziemy na tym zarabiali. W tym tekście przedstawimy informacje o tym, jak założyć i promować taki sklep oraz dlaczego warto wejść do branży e-commerce.

Jak założyć sklep internetowy?

Sklep internetowym założyć możemy na kilka sposobów. Pierwszym i najprostszym z nich jest tworzenie sklepów internetowych na poszczególnych portalach sprzedażowych takich jak Ebay czy Allegro. Założenie konta sprzedawcy na takich portalach jest przeważnie darmowe. Opłaty pobierane są dopiero po sprzedaży w ramach prowizji. Sama rejestracja jest również prosta, a od strony technicznej nie musimy tworzyć własnej strony internetowej. Jeśli mamy pomysł na biznes, jest to jeden z najprostszych sposobów, aby rozpocząć handlowanie w internecie. Ważnym plusem jest również zapewnienie klientów przez serwisy sprzedażowe. Naszym zadaniem będzie zatem tylko uzupełnianie towaru na półkach sklepowych w sieci i realizowanie zamówień.

Drugim sposobem na stworzenie e-sklepu jest skorzystanie z kreatora stron internetowych. Są to serwisy, które pozwalają samodzielnie — w sposób prosty i przystępny stworzyć stronę internetową. Stworzenie e-sklepu w ten sposób polega na wybraniu już gotowego szablonu oraz jego edytowaniu. W sieci istnieje wiele stron tego typu dających możliwość osobistego stworzenia e-sklepu bez wiedzy IT. Jest to półśrodek w dobrym znaczeniu tego słowa między stworzeniem dedykowanej strony, a sprzedażą jedynie na portalach aukcyjnych. Ceny rocznego utrzymania sklepu to ok. dwustu - trzystu złotych. Sumy są na średnim poziomie, pomiędzy profilami sprzedażowymi a własnym autonomicznym e-sklepem.

Ostatnim sposobem na stworzenie sklepu internetowego jest wykonanie go na zamówienie. Będzie miał on postać dedykowanej strony internetowej, która będzie należała całkowicie do nas. Stworzenie witryny możemy zlecić np. specjaliście, freelancerowi lub agencji seo. Koszt takiego sklepu rozpoczyna się już od kilkuset złotych. Doliczyć również należy ok. dwustu — trzystu złotych opłaty za domenę i hosting, jeśli zamawiamy sam serwis bez obsługi. Takie rozwiązanie jest polecane, gdy rozwijamy biznes i mamy już za sobą pewny czas jego prowadzenia. W tej opcji będziemy mogli samodzielnie decydować o wszystkich aspektach reklamy, pozycjonowania, zarządzania towarem itp. Jeśli chcemy uruchomić duży projekt i kiedy mamy już pewne doświadczenie, takie rozwiązanie daje największe możliwości.

Sklep internetowy - dowiedz się jak założyć e-sklep oraz jak go promować!

Jak promować swój e-sklep?

Jeśli posiadamy już założony i uruchomiony sklep internetowy — niezależnie w jakiej formie, należy rozpocząć jego promowanie. Choć klienci mogą samodzielnie odnaleźć nasz sklep i skorzystać z jego usług, dużo większe obroty uzyskamy właśnie poprzez promocję i reklamę e-sklepu. Pierwszym sposobem na promowanie naszego sklepu internetowego jest marketing szeptany. To popularna usługa w agencjach marketingowych, którą możemy zarówno zamówić, jak i wykonywać samodzielnie. Szeptanka — bo i tak jest nazywany ten rodzaj marketingu to umieszczanie w sieci wpisów polecających naszą markę. Wpisy te mają najczęściej kilka zdań i zachęcają czytelników do sprawdzenia oferty produktów oraz mają link. Wpisy takie brzmią naturalnie i są umieszczane w internecie. Miejscami, gdzie się pojawiają, są fora internetowe, grupy w social mediach, blogi, inne serwisy oraz miejsca, gdzie znajdują się internauci np. chaty.

Kolejnym sposobem na promowanie e-sklepu jest wykupienie płatnej reklamy w internecie. Do dyspozycji mamy wiele programów reklamowych. Do najpopularniejszych należą np. Google Ads czy Facebook Ads. Poprzez te dwa programy możemy reklamować się w wyszukiwarce Google, publikując pełne wyniki wyszukiwania, na YouTube, na innych stronach internetowych partnerów Google, na Facebooku oraz na Instagramie. Reklama taka jest ekonomiczna i możemy promować się, wydając np. kilkadziesiąt złotych. W tej cenie będziemy mogli dotrzeć nawet do kilkuset — kilku tysięcy odbiorców. Opcje rozliczania się to płatność z wyświetlenie reklamy lub za klikniecie w linki. Nie musimy też posiadać firmy i możemy być osobami prywatnymi, aby skorzystać z tej opcji.

Jeśli promocja e-sklepu to też obecność w social mediach i content marketing. Obie te strategie marketingowe możemy połączyć i stworzyć np. kilka kont marki w mediach społecznościowych oraz bloga. W tych miejscach będziemy umieszczali wartościowy content np. o naszej branży oraz w ten sposób dali się odnajdować klientom. Osoby, które szukają informacji w sieci na danym temat i znajdą te informacje na naszych profilach oraz chętnie przejdą też do e-sklepu. Dobrym posunięciem jest organizowanie webinariów czy publikowanie darmowych e-booków. Są to najpopularniejsze sposoby promowania naszego sklepu internetowego. Do innych należeć będzie np. eko marketing, inbound marketing czy artykuły sponsorowane.

Pozycjonowanie sklepu internetowego, czyli promowanie e-sklepu w Google

Pewnym rodzajem promocji sklepu internetowego jest również jego pozycjonowanie. Jest to optymalizacja witryny i działania w internecie, które mają sprawić, że nasza strona internetowa będzie widniała na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu wiele osób szukających e-sklepów lub produktów trafi na nasz adres i przejdzie na naszą witrynę. Im wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania Google pod danymi frazami, tym większy ruch i więcej klientów. Samo znajdowanie się na wysokich pozycjach organicznych w wyszukiwarce Google jest darmowe. Musimy jednak zlecić https://www.devagroup.pl/pozycjonowanie-krakow lub poświęcić czas na optymalizację witryny. W internecie istnieje wiele poradników o tym, jak zoptymalizować witrynę. Istnieje też wiele agencji seo oraz specjalistów, którzy zoptymalizują nasz serwis za nas. Zdecydowanie warto to zrobić, gdyż będziemy mogli liczyć przy dobrze wypozycjonowanym sklepie internetowym na wielu klientów z wyszukiwarki Google. Pozycjonowanie e-sklepu będzie jednak możliwe tylko w przypadku gdy sklep internetowy prowadzimy na własnej witrynie www.