Materace sprężynowe i piankowe – czym się różnią?
Porady Karol Jastar - 28-07-2020

Materace sprężynowe i piankowe – czym się różnią?

Wybór odpowiedniego podłoża do spania to najważniejsza kwestia, jaką musimy rozstrzygnąć rozważając zakup nowego materaca. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się klasyczne materace sprężynowe oraz ich nowocześniejsze, piankowe odpowiedniki. Oba rodzaje materacy różnią się ceną, właściwościami oraz korzyściami, jakie oferują w długoterminowej perspektywie. W jaki materac bardziej opłaca się obecnie zainwestować – sprężynowy czy wykonany z pianki?

Materace piankowe – innowacja w zasięgu możliwości każdego użytkownika

Materace piankowe zyskały popularność kilka lat temu i nic nie wskazuje na to, aby ich dobra passa wkrótce miała się zakończyć. Wszystko to dzięki znakomitym właściwościom użytkowym oraz licznym korzyściom, jakie zapewnia korzystanie z tych nowoczesnych, wysokofunkcjonalnych rozwiązań. Materace piankowe zbudowane są z różnego rodzaju pianek, które w zależności od rodzaju mogą wykazywać różne właściwości. Wysokoelastyczne pianki posiadają cechy zbliżone do klasycznych sprężyn, jednak są całkowicie pozbawione ich wad – są sprężyste oraz charakteryzują się świetną elastycznością punktową. Są także odporne na odkształcenia i zmiany kształtu, co pozwala korzystać z ich funkcjonalności przez długi czas.

Materace piankowe są wykonywane także z nowoczesnych pianek termoelastycznych, które reagują na ciepło ciała człowieka oraz dopasowują się do naturalnych krzywizn jego sylwetki. Zapewnia to optymalne podparcie dla kręgosłupa bez względu na pozycję. Materace termoelastyczne pozwalają eliminować napięcie mięśniowe oraz zapewniają komfortowy, w pełni korzystny pod względem zdrowotnym wypoczynek. Materace lateksowe z kolei posiadają cenne właściwości antyalergiczne, co czyni z nich idealny wybór dla alergików oraz osób szczególną wagę przykładających do kwestii higieny snu.

Materace sprężynowe i piankowe – czym się różnią?

Materace sprężynowe – klasyczne rozwiązania dla tradycjonalistów

Materace sprężynowe to klasyka wśród akcesoriów do spania. Ich najważniejszą zaletą jest przystępna cena, która pozwala na zakup dobrej jakości materaca praktycznie każdej osobie. Materace sprężynowe dzielą się na bonellowe, kieszeniowe oraz multipocket. Materace bonellowe posiadają dobrą odporność na odkształcenia, dużą progresywność oraz wysoką elastyczność powierzchniową, co pozwala na ich wygodne użytkowanie osobom o dowolnej wadze.

Materace sprężynowe z wypełnieniem kieszeniowym posiadają natomiast niezależnie pracujące sprężyny zamknięte w specjalnych kieszeniach. Taka konstrukcja zapewnia im lepszą stabilność oraz pozwala na komfortowe korzystanie z jednego materaca parom. Umieszczenie sprężyn w kieszeniach pozwala bowiem uniknąć tzw. efektu falowania, który jest największym mankamentem materacy bonellowych.

Najnowocześniejszym wariantem materacy sprężynowych są z kolei produkty z wypełnieniem multipocket. Takie materace sprężynowe posiadają konstrukcję opartą o niezależnie pracujące sprężyny, których jest jednak znacznie więcej niż w materacach kieszeniowych. Taka budowa pozwoliła stworzyć materac o lepszej elastyczności punktowej, co pozytywnie wpływa na jakość wypoczynku oraz zapewnia lepsze dopasowanie jego powierzchni do ciała użytkownika.