ABC Pana domu – prasowanie koszul
Porady Małgorzata Łojek - 27-07-2020

ABC Pana domu – prasowanie koszul

Randka, ślub, spotkanie biznesowe lub naukowe – przy każdej z tych okazji dobrze wyprasowana koszula będzie najlepszą wizytówką mężczyzny z klasą. Istnieje kilka prostych zasad, które umożliwiają prawidłowe wyprasowanie koszuli. Jak należy to robić?

Co przed prasowaniem?

Musimy pamiętać o tym, że prasowanie koszul można zacząć dopiero wtedy, gdy te będą czyste. W innej sytuacji wszystkie zabrudzenia i przebarwienia nasze żelazko jedynie utrwali. Tak samo, niezwykle ważna jest czystość zarówno deski do prasowania, jak i żelazka. W przypadku koszuli dobrze jest, aby była lekko wilgotna.

ABC Pana domu – prasowanie koszul

Kolejność prasowania koszuli

Właściwa kolejność prasowania koszuli jest elementem kluczowym do zadowalającego efektu. Częstokroć właśnie ten element jest pomijany, a to jest właśnie błędem.

Koszule męskie zawsze zaczynamy prasować od prosto rozłożonego kołnierzyka. Tu zasada jest prosta: najpierw strona wewnętrzna, a potem zewnętrzna. W dalszej kolejności prasować należy tylną górną część koszuli i tu przyda się wąska strona deski do prasowania. Naciągamy na nią tę część koszuli i możemy bezproblemowo podjąć się dalszych czynności. Tu prasowanie zaczynamy od prawego barku koszuli – naciągamy tę część i przechodzimy do środka, a następnie do lewego barku, również go naciągając. Po tym etapie przejść należy do największego wyzwania: rękawów.

Jak zabrać się za prasowanie rękawów i tyłu koszuli?

W przypadku długich koszul prasowanie można zacząć od mankietów. Jeśli mają guziki, przechodzimy od części wewnętrznej do zewnętrznej, pilnie omijając same guziki. Mankiety na spinki prasuje odwrotnie: od zewnątrz do wewnątrz. Po wyprasowaniu mankietu prasujemy cały rękaw koszuli. Istotne jest rozłożenie go w na desce wzdłuż szwu, aby uniknąć zagnieceń. Z kolei prasowanie zaczynamy od połowy rękawa: najpierw w kierunku mankietu, a później w kierunku ramion. Po tym przechodzimy do drugiego mankietu i rękawa.

Ostatnim etapem jest wyprasowanie przodu i tyłu koszuli. Zasada jest prosta – przechodzimy od jednej części przodu, poprzez tył koszuli do drugiego boku. Każdą część prasujemy od góry do dołu, pamiętając przy tym o częściach pomiędzy guzikami.