Agencja brandingowa, czyli twórca i stróż wizerunku marki
Marketing Małgorzata Rita Łyczywek - 06-05-2020

Agencja brandingowa, czyli twórca i stróż wizerunku marki

Posiadanie pozytywnego wizerunku to podstawa funkcjonowania każdej firmy oraz klucz do jej sukcesu. Jest on koniecznością i zarazem najwyższą wartością, jaką dana firma lub marka może zdobyć. Kreowanie wizerunku jest natomiast skomplikowanym zadaniem, które powinno być zrealizowane przez profesjonalistę, czyli doświadczoną agencję brandingową. Jej głównym zadaniem jest stworzenie oraz czuwanie nad wizerunkiem marki.

Czym jest wizerunek firmy i jaką pełni rolę?

Wizerunkiem marki określamy sposób, w jaki dana firma lub marka zaznacza swoją obecność w świadomości odbiorców jej usług – klientów, pracowników, partnerów biznesowych oraz innych podmiotów wchodzących w nią w interakcje. Wizerunek obejmuje zarówno skojarzenia wizualne, jak i wszelkie wyobrażenia, odczucia oraz oczekiwania, jakie osoby mające z firmą styczność mają w stosunku do niej. Na wizerunek wpływa wiele elementów, w tym sposób promowania usług, komunikacji z odbiorcami, kultura organizacyjna firmy, strategia sprzedaży oraz misja i wizja przedsiębiorstwa.

Agencja brandingowa jest profesjonalną i wyspecjalizowaną firmą, której głównym zadaniem jest tworzenie wizerunku marki oraz czuwanie nad zachowaniem jego właściwego kształtu. Do podstawowych usług oferowanych przez agencję brandingową należy branding, czyli tworzenie od podstaw nowej marki, identyfikacja wizualna, czyli projektowanie jej logo oraz innych elementów graficznych wyróżniających markę na tle innych przedsiębiorstw oraz rebranding, czyli transformacja wszystkich elementów tworzących markę w celu jej lepszego dopasowania do zmieniających się realiów rynkowych.

Agencja brandingowa, czyli twórca i stróż wizerunku marki

Agencja brandingowa i jej rola w kreowaniu wizerunku marki

Agencja brandingowa ma za zadanie opracowanie szerokiego wachlarza rozwiązań, które wskażą marce sposób postępowania z odbiorcą na wielu płaszczyznach. Jej usługi są bardzo rozbudowane i wręcz niezbędne dla wszystkich firm, które dążą do posiadania pozytywnego, spójnego wizerunku idealnie odpowiadającego na potrzeby wymagających, współczesnych odbiorców. Współpraca ze sprawdzoną i doświadczoną agencją przynosi firmom wiele wymiernych korzyści systematyzując niemal wszystkie aspekty ich działalności.

Profesjonalna agencja brandingowa buduje markę od podstaw, tworzy jej strategię w oparciu o starannie wyselekcjonowane dane, narzędzia i metody, co pozwala na zdefiniowanie charakteru marki, jej grupy docelowej oraz emocji, które ma wzbudzać w odbiorcach. Wszystko to prowadzi do osiągnięcia konkretnego celu biznesowego – zachęcenia klientów do jej wyboru oraz zwiększenia sprzedaży. Oprócz tego, agencja brandingowa czuwa także nad designem marki. W jej gestii leży bowiem przygotowanie firmowego logo, dobór kolorystyki, krojów pisma, strojów pracowników, a nawet wystroju firmowych wnętrz.

W gestii agencji brandingowej leży ponadto nadzorowanie i koordynowanie wdrożonych projektów, przygotowywanie materiałów do druku oraz weryfikowanie projektów zrealizowanych przez zewnętrzne podmioty. Współpraca z agencją brandingową pozwala więc na opracowanie szerokiego wachlarza rozwiązań, które pozwolą firmie wyróżnić się na tle konkurencji, zbudować unikalny, spójny i pozytywnie odbierany wizerunek oraz prowadzić wszystkie działania w zgodzie ze skuteczną strategią rozwoju marki.