Serwis i naprawa kompresorów – co powinieneś wiedzieć?
Porady Karol Jastar - 02-08-2022

Serwis i naprawa kompresorów – co powinieneś wiedzieć?

Kompresor jest bez wątpienia jednym z najważniejszych narzędzi w zakładach przemysłowych czy halach produkcyjnych. Okazuje się, że nie używamy go jedynie do pompowania piłek czy kół w samochodach. Istnieją znacznie bardziej skomplikowane odmiany tego typu sprzętów i o ile ktoś z nas jest w stanie naprawić swój domowy kompresor, o tyle w przypadku bardziej zaawansowanego typu, mógłby mieć spore problemy.

Do naprawy i serwisowania sprężarek o większej wydajności, należy zatrudniać wyłącznie specjalistów posiadających szereg uprawnień i szkoleń dotyczących obsługi takich sprzętów. Poniżej wskażemy, na co zwrócić uwagę podczas wykonywania napraw i serwisów, a także opowiemy, dlaczego regularne serwisowanie jest tak ważne.

Dbanie o regularny serwis

Spora część zakładów produkcyjnych ignoruje nieco zalecenia producentów odnośnie wykonywania przeglądów sprężarek czy kompresorów. W efekcie tego, po nagłym zepsuciu się sprzętu, pisane są pisma gwarancyjne i obwinianie wykonawcy. Kiedy jednak dojdzie do weryfikacji gwarancji na podstawie książeczki serwisowej – okazuje się, że jest pusta.

Specjaliści z zakresu naprawy kompresorów doskonale wiedzą, że urządzenia te w dużej mierze odpowiadają za proces produkcyjny. W momencie zepsucia się nawet jednego podzespołu, cała linia produkcyjna może przestać działać, co wygeneruje spore koszty.

Serwisanci są więc w gotowości praktycznie przez cały czas. Możemy być pewni, że zjawią się oni w przypadku nawet najmniejszej awarii. Mimo wszystko, nie należy lekceważyć umawiania się na regularne przeglądy i wymianę części eksploatacyjnych.

Serwis i naprawa kompresorów – co powinieneś wiedzieć?

Jak przebiega serwis?

W teorii, pełny serwis kompresora trwa 24 godziny. Rzeczywistość pokazuje jednak, że taka operacja to zazwyczaj kilka godzin w zależności od tego, co należy naprawiać. Proces całego przeglądu można opisać w kilku, bardzo prostych krokach.

Krok 1: Przegląd pracy całego układu z kompresorem.

W celu zdiagnozowania, czy urządzenie nie działa poprawnie, należy zaobserwować to w czasie jego pracy. Odbywa się wtedy mierzenie poszczególnych parametrów na każdej części i monitorowanie jakości wykonywanej pracy.

Krok 2: Diagnostyka i spis w protokole

W następnej kolejności, konieczne jest spisanie protokołu odnośnie poprawności działania. Jeśli wszystko działa poprawnie, uwzględniamy to na papierze. W innym przypadku, należy umieścić tam każdy niepasujący parametr i na jego podstawie wysnuć odpowiednie wnioski. Niekiedy jest to po prostu zużycie się części eksploatacyjnych, a nieco rzadziej poważna awaria.

Krok 3: Naprawa/eksploatacja

Na tym etapie odbywa się naprawa kompresorów oraz wymiana części eksploatacyjnych. Najczęstszymi przyczynami awarii są styczniki silnikowe, uszczelki lub łożyska. Często problem leży również po stronie filtrów.

Jaki serwis będzie najlepszy i co robić w przypadku awarii?

Oczywiście, od razu w momencie wystąpienia awarii, konieczne jest wyłącznie zasilania i zaprzestanie pracy całej linii. Następnie wystarczy jedynie zadzwonić po serwis. Wybór najlepszego serwisu nie powinien być zbytnio skomplikowany. Warto wybierać firmy specjalizujące się wyłącznie w naprawie kompresorów posiadanej przez nas marki. Niekiedy również sięga się po serwisantów zajmujących się naprawą konkretnego typu kompresorów, jak np. śrubowe czy tłokowe.