Główną przyczyną, dla której warto wyjechać w Bieszczady jest piękna przyroda, która czyni to miejsce wyjątkowym. Góry są piękne zwłaszcza jesienią, kiedy to zyskujemy możliwość łapania ostatnich słonecznych i stosunkowo ciepłych dni. Wybierając Bieszczady jako cel podróży należy się przygotować na widoki zapierające dech w piersiach, co mogą potwierdzić osoby, które były tam chociaż raz w życiu.
Bieszczady – co powinien zobaczyć każdy turysta?
Bieszczady są położone na granicy Polsko-Słowackiej i wyróżniają się wyjątkowym połączeniem uroków połonin i leśnych ścieżek. Mieszkańcy trudnią się jeszcze artystycznym rękodziełem, z czego są bardzo dobrze znani, są pasjonatami szeroko pojętego rzemiosła. Turystów zachwyca w tym miejscu wszystko: fauna, flora, ludzie zamieszkujący te tereny oraz wiele atrakcji i zabytków, które wręcz trzeba odwiedzić będąc w Bieszczadach. Jednym z obiektów historycznych, które warto zobaczyć jest unikalny nagrobek w postaci Sarkofagu Macewa w Baligrodzie. Znajduje się na cmentarzu żydowskim o powierzchni jednego hektara i wyróżnia się spośród innych macew wyjątkowo rzeźbionym epitafium i ogólną budową. Internetowy Bbieszczady przewodnik turystyczny podkreśla rangę tego zabytku poprzez wspomnienie, iż wątek z nim związany był poruszony w powieści pt. „Łuny w Bieszczadach”, a następnie w ekranizacji książki. Będąc w tematyce historycznej, nie można nie wspomnieć o Żołnierskiej Nekropolii w Baligrodzie, będąca upamiętnieniem najbardziej krwawych walk na terenie Bieszczad. Stronami konfliktu był Rosja oraz Austria i Węgry, trwał rok, a w wyniku działań podczas II wojny światowej zabito tutaj wielu Żydów. Sam cmentarz został zachowany w bardzo dobrym stanie, co podkreśla się często w Przewodnikach Turystycznych Bieszczad.
Obiekty kultury w Bieszczadach
Przewodnik Turystyczny Bieszczad wskazuje również lokalizacje obiektów kultury godnych zwiedzenia na tym pięknym i wyjątkowym górskim terenie. Moczary – to tam znajduje się drewniana Cerkiew, wybudowana na początku XX wieku. Ma dość burzliwą historię, ponieważ najpierw stanowiła magazyn dla mieszkańców Moczar, a następne zniszczenia były efektem powstawania PGR-ów. Mimo, iż pierwotnie udało się przeprowadzić remont, widok ogólny cerkwi nie przypomina majestatu świątyni, jest wręcz przeciwnie. Zgodnie z zapisami w Przewodniku Turystycznym Bieszczad obok cerkwi znajduje się drewniana dzwonnica, którą wzniesiono w tym samym czasie, co Cerkiew. Chcąc zobaczyć na własne oczy coś w rodzaju żywego skansenu, wystarczy skierować się do kolejnej wsi o nazwie Bandrów. W tym miejscu przetrwała dość duża ilość drewnianych chat oraz cerkwi, jest również cmentarz – jednak większość architektury w tym miejscu również uległa zniszczeniu w wyniku zaniedbania. Poza pięknymi widokami w Bieszczadach, warto także zafundować sobie wycieczkę śladami historii, a ta skrywa wiele pięknych i poruszających opowieści. Przewodnik Turystyczny Bieszczad jak najbardziej okazuje się przydatną wskazówką, co i dlaczego powinno się zwiedzić.