Wyposażenie łazienki – o czym należy pamiętać?
Porady Lucjan Zborowski - 11-02-2021

Wyposażenie łazienki – o czym należy pamiętać?

Wyposażając nową łazienkę zależy nam przede wszystkim by była ona funkcjonalna. Na etapie projektu staramy się wziąć pod uwagę wszystkie praktyczne rozwiązania. Bywa jednak, że w trakcie wykończenia okazuje się, że coś zostało niedopatrzone. Warto wiedzieć, które detale najczęściej nam umykają. Świadomość ta sprawi, że wyposażenie naszej łazienki będzie komfortowe w użyciu jak i w utrzymaniu. Czym cechować się powinna szafka łazienkowa, pozostałe meble oraz dodatki?

Ważne fakty dotyczące mebli – szafka łazienkowa i inne

W łazience nie powinno stawiać się designu na pierwszym planie. Meble w łazience są narażone na wilgoć i poddawane są wysokim temperaturom. Stąd powinny być one wykonane z wodoodpornych materiałów. Przed zakupem warto zapoznać się z opisem czy np.szafka łazienkowa spełnia wszystkie konieczne wymagania dotyczące wilgoci, zmiany temperatur itp. Jeśli decydujemy się na szafkę z blatem warto zwrócić uwagę z jakiego materiału został wykonany. W łazienkach mogą występować blaty z marmuru, granitu, kompozytu czy akrylu. Urządzając to pomieszczenie najlepiej unikać niskiej jakości laminatów, miękkiego drewna oraz metalu podatnych na rdzę czy przebarwienia.

Wyposażenie łazienki – o czym należy pamiętać?

Kwestia półek łazienkowych

Podczas aranżowania łazienki nie sposób pochylić się nad kwestią półek łazienkowych. Chodzi tutaj o dokładne rozmieszczenie wieszaka na ręczniki tak, by bez trudu sięgać po nie z wanny czy prysznica, ale by nie ulegały zachlapaniu w trakcie kąpieli. Praktyczne jest wykorzystanie stelaża podtynkowego i wykonanie na nim użytecznej półki. Nikt chyba nie pogardzi pojemną półką na kosmetyki pod prysznicem czy przy wannie czy też haczykami na myjkę lub szczotkę do kąpieli. W doborze tych akcesoriów konieczne jest to, by były one wykonane z materiałów odpornych na rdzę. Istotne jest również dopasowanie liczby tych haczyków do potrzeb i ilości mieszkańców. Powinny one zostać umieszczone na odpowiedniej wysokości tak, by większe ręczniki czy szlafroki nie stykały się z podłogą.

Oświetlenie i jego ilość

Wyposażenie łazienki to także jej oświetlenie. Istotne jest to, by pamiętać, że jedno źródło światła w łazience nie jest wystarczające. Tradycyjna lampa umieszczana na środku sufitu nie jest w stanie odpowiednio doświetlić całego pomieszczenia. Główna lampa powinna zostać wyposażona w mocną żarówkę o delikatnie ciepłym świetle, która ociepli całe wnętrze. Drugie źródło światła w łazience to oświetlenie punktowe. Zaleca się jego umieszczenie po obu stronach lustra oraz nad kabiną prysznicową. Ostatnie to oświetlenie dekoracyjne. Są nimi przykładowo panele LED, jednostkowe diody czy klimatyczne lampy. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń związanych z kolorem czy mocą światła. Posiadają one funkcję relaksacyjną .

Kolor ceramiki

Najczęściej spotykanym kolorem ceramiki sanitarnej jest biel. Jednakże łatwo można dostrzec, że produkty od różnych producentów nie są identycznej barwy. Zaleca, by całą ceramikę kupować od jednego producenta. Oprócz jednej marki należy decydować się na tą samą kolekcję, by mieć pewność, że wszystko będzie ze sobą odpowiednio współgrało.