Polskie start-upy za granicą
Nowe technologie Marian Żukowski - 30-03-2021

Polskie start-upy za granicą

Masz znakomity pomysł, wielkie ambicje i czujesz, że Twój start-up może zmienić świat, potrzeba Ci tylko inwestora który ten potencjał dostrzeże? W jego poszukiwaniach warto nie ograniczać się wyłącznie do granic naszego kraju. Jak pokazują badania niemal połowa polskich start-upów decyduje się na współpracę z zagranicznymi inwestorami i bardzo dobrze na tym wychodzi. 

Polski start-up za granicą

Firmy eksportujące swoje produkty lub usługi za granicę uzyskują większe przychody dzięki czemu mogą się też szybciej rozwijać. To dlatego poszukiwanie inwestorów zza granicy jak najbardziej ma sens. 

Gdzie się kierować? Jak zacząć? Zanim zaczniesz wpisywać w przeglądarkę hasła takie jak consulting Korea i inne, warto zwrócić uwagę na kraje Bliskiego Wschodu: Arabię Saudyjską oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dlaczego?

Zastanówmy się. Z czym najczęściej kojarzy się Bliski Wchód? Wysokie temperatury, wielbłądy i … potężny sektor petrochemiczny.  Wymienione kraje za cel postawiły sobie jak największe uniezależnienie swoich gospodarek od sektora paliwowego, toteż silnie stawiają na innowację i wzmocnienie oraz rozbudowanie innych sektorów gospodarki. Przez to są one otwarte dla przedsiębiorców zagranicznych, którzy swoimi pomysłami i projektami mają sprawić aby ich gospodarka zaczęła się opierać na nowoczesnych technologiach. Więcej na ten temat, można poczytać w artykule https://www.eastanalytics.com/startupy-na-bliskim-wschodzie/.

Polskie start-upy za granicą

 

W Arabii Saudyjskiej, SAGIA(Saudi Arabian General Investment Authority) od 2014 roku wciela w życie program który ma za zadanie przyciągnąć małych oraz średnich przedsiębiorców zagranicznych, działających w dziedzinach związanymi z nowoczesnymi technologiami. Wprowadzone udogodnienia są naprawdę kuszące dla ambitnych start-upów. Można ubiegać się o dotacje, korzystać z usług firm doradczych. Co więcej, na terenie Arabii Saudyjskiej wydzielono specjalne strefy ekonomiczne, gdzie przedsiębiorcy nie muszą się obawiać o czynsz czy o wydatki związane z transportem ponieważ na ich terenie, koszty te pokrywane będą przez państwo. Istnieje również możliwość ubiegania się o dotację na mieszkanie. Dodajmy do tego ultra nowoczesną infrastrukturę i wnet zamiast wyszukiwać haseł consulting Korea, zaczniesz poszukiwać firm konsultingowych wyspecjalizowanych w krajach Bliskiego Wschodu.

Arabia Saudyjska - siła kontaktów biznesowych

W biznesie posiadanie sieci kontaktów to być albo nie być: odnieść sukces lub ponieść porażkę. Arabia, oprócz wspomnianego powyżej wsparcia dla przedsiębiorców organizuje również liczne wydarzenia, które mają na celu wspomagać rozwój startupów i ułatwiać im nawiązywanie intratnych kontaktów biznesowych. Najbardziej rozpoznawalnym z takich eventów jest Arabnet Riyadh.

Biznes to zawsze ryzyko, ale jak mówi pewne powiedzenie, kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Bez względu na to, gdzie zdecydujesz się uderzyć ze swoim start-upem warto zlecić analizę rynkową, aby zbadać zapotrzebowanie i określić swoje możliwości.  Consulting Korea, a może Bliski Wschód - wybór należy do Ciebie.